Záchrana aleje

1500 Kč
Popis

Je těžké si představit českou a moravskou krajinu bez linií stromů, které vytvářejí příjemné prostředí k chůzi i jízdě a poskytují lidem opěrný bod při rozhledech do krajiny. Přesto bylo mnoho alejí v minulých letech zbytečně vykáceno.

Jedna z nejzachovalejších alejí na Vysočině byla založena v roce 1924, na památku pětistého výročí od úmrtí Jana Žižky z Trocnova. Silnice byla pro současný provoz velmi úzká a její povrch byl ve špatném stavu také proto, že jej narušovaly kořeny stromů. Zastupitelé obce Žižkovo pole proto tvrdili, že by měla být alej celá pokácena, aby mohla být vozovka rozšířena a jízda po ní bezpečnější. Arnika vedla aktivní kampaň za zpamátnění aleje, účastnila se správních řízení a dosáhli jsme vyhlášení aleje za památnou. Zajistili jsme zpracování odborného posudku, ve kterém bylo doporučeno, aby se vitální stromy místo kácení ošetřily a natřely bílou bezpečnostní barvou.  

Ti, kdo si objednali tuto listinu, pomohli před kácením zachránit například alej na Frýdlantsku či alej u Radkova na Opavsku. V sobotu 17. listopadu 2018 započne obnova aleje mezi Radkovem a Dubovou - společně s místními lidmi a zástupci Moravskoslezského kraje v ní vysadíme 18 nových lip

Díky Vašemu daru ve výši 1500 Kč budeme moci natřít kmeny stromů v dalších alejích bezpečnostním nátěrem, a tím je ochránit před zbytečným vykácením.

Děkujeme za Vaši podporu! Jen díky Vám můžeme nadále chránit krásu našich alejí.

zachrana aleji mensi

Na každé listině „Dárek pro přírodu“ je prostor pro Vaše osobní věnování obdarovanému. Darovací listina je vytištěna na recyklovaném papíře.